Skip to content

Opasni otpad

Opasni otpad definicija

Opasni otpad smatramo svaki otpad koji posjeduje svojstva: mutagenost, eksplozivnost, svojstvo nagrizanja, ekotoksičnost, zapaljivost, svojstvo oksidacije, kancerogenost, otrovnost, ispušta otrovne plinove, infektivnost, nadražljivost.

Osim samih tvari koje predstavljaju opasnost, ambalaža u kojoj se se opasne tvari držale također predstavljaju opasan otpad.

U drugim slučajevima, sama ambalaža može predstavljati opasan otpad, iako u njima nije držana opasna supstanca. Kao primjer volimo navoditi ambalažu pod tlakom, gdje proizvod nije opasan, ali sama ambalaža je ta koja predstavlja opasnost.

Gospodarenje otpadom

Kako bi spriječili nastajanje otpada, pa tako i opasnog, primjenjujemo red prvenstva gospodarenja otpadom:

  1. U prvom redu želimo da do otpada uopće ni ne dođe te radimo na spriječavanju njegovog nastanka
  2. Priprema za ponovnu uporabu su sve radnje sa kojima omogućavamo ponovnu upotrebu
  3. Recikliranje otpada
  4. Drugi postupci oporabe (spaljivanje)
  5. Zbrinjavanje otpada

Kao primjer ovdje možemo uzeti plastičnu ambalažu kao neopasnog otpada, ali isti princip se primjenjuje na opasni otpad. Primarno želimo spriječiti nastanak otpada, te ćemo plastičnu ambalažu koristiti samo u nuždi. Za slučaj da smo je morali koristiti, uvijek ćemo gledati da plastičnu ambalažu operemo, te omogućimo ponovno korištenje. Ukoliko jednostavna radnja poput pranja nije moguća, koristit ćemo 3. opciju, a to je recikliranje. Kod reciklaže, plastična ambalaža se koristi kao sirovina za druge proizvode tj. više nema originalnu namjenu. Slijedeća opcija je oporaba se koristi kada reciklaža nije moguća, ali svojstva otpada dopušta da se ipak korisno upotrijebi. Plastične ambalaže kao sirovina se može iskoristiti za dobivanje toplinske energije. Kao zadnja opcija se pribjegava zbrinjavanju otpada, gdje se na ekološki odgovoran način otpad odlaže na deponij i prirodnim procesima se prepusti razgradnja.

Opasni otpad i njihove oznake

Zakonom je propisano da vrste opasnog otpada imaju karakteristične oznake.

Zbrinjavanje opasnog otpada
Oznake za opasni otpad

Prazne neočišćene posude, boce ili druga ambalaža u kojima su se nalazile opasne tvari moraju biti, za vrijeme prijevoza ili skladištenja, zatvorene i označene na isti način kao da su napunjene opasnim tvarima.

Opasni otpad i Recolo

Recolo d.o.o. je ovlašteni prijevoznik specijaliziran za zbrinjavanje opasnog otpada već preko 25 godina te ima 300 aktivnih klijenata. Za svoje klijente osiguravamo ambalažu za sakupljanje opasnog otpada te odvoz, poštujući sve propise RH. Nakon odvoza će te za svoju evidenciju dobiti prateći list sa kojim ste pokriveni pred inspekcijom i sa kojim dokazujete zbrinjavanje otpada.

Među klijentima su nam:

  • KOZMETIČKI SALONI
  • FRIZERSKI SALONI
  • ORDINACIJE OPĆE I DENTALNE MEDICINE
  • LJEKARNE
  • VETERINARSKE STANICE
  • DOMOVI ZA STARIJE I NEMOĆNE

Medicinski otpad

Sve važeće zakone vezano možete naći na linku

Opasni otpad i ključni brojevi

Također, u prilogu je link na ONTO obrazac koji je potrebno popunjavati prilikom prikupljanja otpada.

U prilogu je link na ključne brojeve otpada: http://roo-preglednik.azo.hr/ViewData.aspx?qid=9 koji će biti upotrebljavani prilikom ispunjavanja prateće dokumentacije.

Recolo

Summary
Opasni otpad zbrinjavanje
Service Type
Opasni otpad zbrinjavanje
Provider Name
Recolo d.o.o.,
1. Vranovinski ogranak 6,Zagreb,10000,
Telephone No.+385 91 250 3103
Area
Hrvatska
Description
Zbrinjavamo opasni otpad 25 godina za preko 300 klijenata. Osiguravamo vam svu potrebnu dokumentaciju sa kojom dokazujete pravilno zbrinjavanje otpada.
Nazovite nas