Skip to content

Sterilizator za medicinski otpad

Za koga je namijenjen sterilizator medicinskog otpada?

Sterilizator za medicinski otpad je odlično rješenje za “manje” proizvođače infektivnog otpada. Na taj način štede novac za njegovo zbrinjavanje i istovremeno smanjuju mogućnost zaraze. Također, s obzirom da se na isti dan obrade dnevne količine infektivnog otpada ne postoji obveza njegovog sigurnog čuvanja i tjednog odvoza od strane ovlaštenih firmi za infektivni otpad.

Kako funkcionira sam postupak sterilizacije?

Rukovanje sterilizatorom je vrlo jednostavno. Sve što morate je ubaciti medicinski otpad u sterilizator i pokrenuti postupak sterilizacije pritiskom gumba. Sve ostalo poput usitnjavanja, sterilizacije i odvoda otpadnih voda se odrađuje unutar ciklusa od 30 minuta nakon kojega usitnjeni i sterilizirani otpad možete odložiti u spremnik za otpad.

Takav otpad je siguran od širenja zaraze, te ga se može odložiti na isti način kao komunalni otpad. Za razliku od komunalnog otpada, za obrađeni medicinski otpad se trebaju koristiti usluge ovlaštene firme za odvoz medicinskog otpada. No cijene za njegovo zbrinjavanje su višestruko niže od odvoza infektivnog medicinskog otpada. Sterilni otpad više nije potrebno odvoziti u tjednom dinamikom, već ovisi prvenstveno o vašim preferencijama i prostoru za komunalni otpad. Također treba uzeti u obzir da se nakon obrade volumen otpada i njegova težina bitno smanjuje (oko 60%). Štedi se na potrebnoj ambalaži i odvozu koji se naplaćuje prema predanoj težini otpada. Sam proces obrade otpada je ekološki orijentiran tako da se zrak i otpadne vode tretiraju unutar sterilizatora. Potrošnja struje i vode je također vrlo mala, zahvaljujući tehnologiji iskorištavanja zaostale toplinske energije.

Uslugu odvoza obrađenog i steriliziranog otpada vam može pružiti i naša kompanija.

Kakav sterilizator otpada trebam kupiti?

Postoje različite veličine sterilizatora za obradu infektivnog otpada, te je svaki prilagođen količini otpada kojega sustav proizvodi. Svi rade na istom principu usitnjavanja otpada, te njegovoj sterilizaciji na 135°C. Za rad sterilizatora je potrebna struja napona 380-400 V, te priključak na kanalizaciju za otpadne vode. Veličina samog stroja varira s obzirom na kapacitet uređaja. Najmanji od njih je veličine od 1,3 x 0,89 x 1,21 m (dužina, dubina i visina) što ga čini pogodnima za manje prostorije. Kapacitet najmanjeg uređaja ovisi o gustoći otpada, ali se kreće oko 3 kg po ciklusu koji traje pola sata. To vam daje mogućnost da obradite sterilizatorom 48kg infektivnog otpada tokom jednog osmosatnog radnog dana. Dobiveni otpad je steriliziran i samljeven na veličinu 8 do 10 mm, tj. do neprepoznatljivosti. Kao takav više ne predstavlja ugrozu za ljudsko zdravlje. Sterilizacijski postupak je u skladu sa internacionalnim standardima NF EN 554 i EN ISO 17665-1.

Sterilizator otpada
Sterilizator za medicinski otpad

U ponudi su slijedeći uređaji:

  • 20 litarni sterilizator dimenzija (d,š,v) 1300 x 895 x 1210 mm. 3 kg otpada po ciklusu od 30 min.
  • 40 litarni sterilizator dimenzija (d,š,v) 1300 x 895 x 1450 mm. 6 kg otpada po ciklusu od 30 min.
  • 80 litarni sterilizator dimenzija (d,š,v) 1550 x 1200 x 1800 mm. 12 kg otpada po ciklusu od 30 min.
  • 316 litarni sterilizator dimenzija 4000 mm x 4045 mm x 3890 mm . 80 kg otpada po ciklusu od 45 min.

Infektivni Covid-19 medicinski otpad

Sterilizator otpada je učinkovit u obradi Covid-19 virusa, jer mu je dodan ciklus koji dokazano ubija virus. Takav uređaj je instaliran u bolnici u Wuhanu gdje je dokazao svoju učinkovitost.

Što se sve može sterilizirati?

Sterilizator se sastoji od dva uređaja uklopljenog u jednu cjelinu. Sjeckalica koja je jača 3 puta od čelika, te samelje sav oštri i drugi medicinski otpad na veličinu od 8 do 10 mm, a uređaj može obraditi:

Prikaz otpada nakon sterilizacije
Sterilizirani otpad
  • sve vrste mekane i tvrde plastike,
  • gumu,
  • tekstil,
  • netkane tkanine,
  • papir,
  • karton,
  • metal manjih dimenzija (igle, oštrice od skalpela),
  • staklo,
  • ljudsko i životinjsko tkivo,
  • tekućine (krv i ostale izlučevine).

Otpad koji se ne može sterilizirati:

  • velike količine upotrebljenih pelena ili higijenskih uložaka. Problem su upijajuće tvari koje bi upile vodu tijekom postupka sterilizacije parom i uvelike povećale svoj volumen i težinu.
  • radioaktivne tvari
  • citostatici
  • metalni predmeti velikih dimenzija. Iako sterilizator posjeduje sjeckalicu koja je 3 puta jača od čelika ipak treba upotrijebiti zdravi razum.
Sjeckalica otpada unutar sterilizatora
Sjeckalica sterilizatora otpada

Detaljnije o postupku sterilizacije

Vakum. Sam početak sterilizacije započinje izvlačenjem zraka vakumskom pumpom. Na taj način se osigurava homogenost otpada i omogućava pari da dospije do svih mjesta jednoliko tokom sterilizacije. Ispuhu zraka se pristupa sa pretpostavkom da je kontaminiran, te je filtriran kroz filter veličine 0.2 µm prije izlaska iz komore.

Grijanje. Parni generator proizvodi paru koja se u postupku koristi za sterilizaciju tekućeg i krutog (mljevenog) otpada. Para se ubrizgava pri dnu uređaja, dok se termometar nalazi kod vrha. Na taj se način osigurava da para prođe kroz cijeli otpad sa dovoljnom toplinom kroz sav otpad u uređaju.

Dekontaminacija. Duljina trajanja sterilizacije se može prilagođavati s obzirom na specifične potrebe. Ista se odvija na temperaturi od 135°C i trajanju 10 ili 20 minuta. Tijekom ove faze osigurava se da temperatura bude ujednačena kroz komoru za otpad kako bi se postigla dekontaminacija krutog otpada u gornjem dijelu, te tekućeg otpada u donjem dijelu uređaja.

Obrađeni i sterilizirani otpad

Hlađenje i ispuštanje pare. Para se ispušta iz uređaja dok se ne postigne atmosferski tlak u uređaju. Para se hladi i kondenzira, te ispušta u kanalizaciju. Tekućine koje su također sterilizirane tokom procesa se hlade i ispuštaju u kanalizaciju. Samljeveni i sterilizirani kruti otpad se uklanja iz uređaja i odlaže u za to predviđenu ambalažu.

Nazovite nas