Zbrinjavanje pelena
Problem pelena kao otpada i zašto zbrinjavanje pelena?
Zbrinjavanje pelena je Jednokratne pelene sadrže celulozu, plastiku, superupijajuće granule, kemijske aditive i parfeme. Svi ovi materijali i kemikalije nose svoj utjecaj na okoliš, a neki mogu loše utjecati i na zdravlje.
Plastika koju pelene sadržavaju razlaže se desetljećima, te se radi doticaja sa fekalijama, smatraju se opasnim otpadom radi mogućnosti širenja zaraza.
Proizvodni otpad
Proizvodni otpad je otpad koji nastaje u proizvodnom procesu u industriji, obrtu i drugim procesima, osim ostataka iz proizvodnog procesa koji se koriste u proizvodnom procesu istog proizvodača. Drugim riječima, svatko je odgovoran za otpad koji proizvede.
Domovi za starije i nemoćne, vrtići i bolnice pružaju usluge koju obavljaju kao profesionalnu djelatnost . U procesu obavljanja te djelatnosti izmedu ostalih vrsta otpada nastaju i otpadne pelene, a koje su sukladno Pravilniku o Kataloqu otpada (NN 90/15) svrstane u grupu 18 – OTPAD KOJI NASTAJE KOD ZAŠTITE ZDRAVLJA LJUDI I ŽIVOTINJA I/ILI SRODNIH ISTRAŽIVANJA (osim otpada iz kuhinja i restorana koji ne potječe iz neposredne zdravstvene zaštite) pod ključnim brojem otpada (KBO) 18 01 04 – otpad čije sakupljanje i odlaganje nije podvrgnuto specijalnim zahtjevima radi prevencije infekcije (npr. rublje, zavoji od gipsa, posteljina, odjeća za jednokratnu primjenu, pelene…).
Kako se Katalogom otpada sve vrste otpada generiraju prema djelatnostima u kojima nastaju to se otpadne pelene, u konkretnom slučaju, nikako ne mogu svrstati u komunalni odnosno miješani komunalni otpad. Stoga je, sukladno Zakonu o održivom gospodarenju otpadom, proizvođač takovoga otpada dužan isti otpad, zasebno od ostalih vrsta otpada, predati ovlaštenoj osobi za sakupljanje odnosno zbrinjavanje ove vrste otpada na daljnje postupanje te o istome voditi Očevidnik o nastanku i tijeku otpada uz svu potrebnu prateću dokumentaciju.
Odvoz pelena – kako funkcionira?
Svojim klijentima nudimo odvoz iskorištenih jednokratnih pelena iz staračkih domova, bolnica ili vrtića, u postrojenje za obradu otpada. Za dokaz o zbrinjavanju dobivate potrebnu dokumentaciju o odvozu, koja vam služi kao potvrda inspekcijama da je opasan otpad pravilno zbrinut.
Svaki proizvođač otpada je dužan voditi ONTO obrazac kojega možete skinuti na linku ovdje koji je u primjeni od 07.12.2017. Svaki odvoz pelena se mora unijeti u spomenuti obrazac koji mora odgovarati svim prikupljenim potvrdama od zbrinjavanja pelena.
Želimo smanjiti utjecaj na okoliš
Sakupljene pelene obrađuju na visokim temperaturama u posebnim postrojenjima, kako bi se eliminirali patogeni iz ljudskog izmeta. Dobivena energija se koristi u proizvodnji toplinske i električne energije. Na taj način se volumen otpada smanjuje za 95%, a u potpunosti eliminiramo rizik za ljudsko zdravlje.
Obratite nam se sa povjerenjem
Trenutno surađujemo sa više od 300 zadovoljnih klijenata diljem Hrvatske, te se radujemo vašem upitu.
Telephone No.+385 97 755 2923